Kombinuj a prihraj cez malú bránku
 
Cvičenie je zamerané na hru a kombináciu hráčov v malom priestore, na rýchlu zmenu ťažiska hry podľa vzniknutej situácie a na správny výber miesta. 

Hráči sú rozdelení do 2 mužstiev po 9 hráčov. Ihrisko má rozmery 35x25 metrov. V ihrisku sa vyznačí 5 brán podľa obrázka. Hráči medzi sebou po celom ihrisku kombinujú. Gól dosiahnu vtedy, ak hráč s loptou prihrá svojmu spoluháčovi cez niektorú z vyznačených bránok. Vyhráva to mužstvo, ktoré dosiahne viac gólov. Hrá sa 5 minút, po ktorých nasleduje 3 minúty odpočninok. Potom sa hra opakuje. V prvej prípravnej hre nemajú hráči obmedzený počet dotykov, v druhej 5-minútovke môžu mať hráči maximálne 2 kontakty s loptou.

 

4 proti 4 v priestore s pomocnými hráčmi po stranách
 
Cieľom hry je zlepšovať u hráčov kombinačnú schopnosť v situáciách 2:1 alebo 3:2 a výber miesta. Ďalej sa rozvíja schopnosť rýchleho rozhodovania sa hráča s loptou pre prenesenie ťažiska hry do výhodnejšej pozície pre útočiace mužstvo a práca s loptou v malom priestore. 

Popis cvičenia 

Métami sa ohraničí priestor o rozmeroch 25x20 metrov. Hráči sa rozdelia do 2 mužstiev po 8 hráčov. Z každého mužstva sa 4 hráči postavia do vymedzeného priestoru a 4 hráči sa rozmiestnia podľa obrázku po obvode priestoru. Hráči vo vnútri hracej plochy sa snažia medzi sebou kombinovať a udržať loptu čo najdlhší čas vo svojej moci. Pritom si môžu dať pomocné prihrávky s hráčmi svojej farby, ktorý sú po obvode. V prípade straty lopty pokračuje mužstvo, ktoré loptu získalo v kombinácii. 

Hráči po stranách môžu použiť len jeden dotyk. Hráči vo vnútri hracej plochy hrajú na voľný počet dotykov. Mužstvo získa bod po 10 prihrávkach bez prerušenia súperom. Hrá sa 3 minúty. Po 3 minútach si hráči vymenia svoje funkcie. Celá prípravná hra sa ešte 2 krát zopakuje, ale hráči vo vnútri hracej plochy môžu hrať len na 2 dotyky. Prípravnú hru je vhodné zaradiť do hlavnej časti tréningovej jednotky.

 

Prípravné hry a ich využitie vo futbale
Vysloviť presnú definíciu pojmu prípravné hry je pomerne zložité vzhľadom na to, že sa jedná o jednu veľkú kapitolu a časť nielen z futbalového života. Obyčajný človek a aj futbalový laik si okamžite pod týmto názvom predstaví určitú športovú činnosť a pohybovú aktivitu s presne definovanými a vopred dohodnutými pravidlami. Táto základná charakteristika sa dopĺňa ďalšími prídavnými znakmi. Je to činnosť zábavná, súťaživá a záujmová, ktorá sa uskutočňuje výrazným pohybom hráčov. Väčšina prípravných a pohybových hier sa hráva kolektívne a na konci hry sa pointa prejaví vo výsledku. Výhodou týchto hier je, že ich pomerne ľahko zapracuvávame do nášho celoročného futbalového cyklu a je iba vecou trénerskej kreatívnosti a nápadivosti ako využije tieto princípy pre momentálne potreby svojho mužstva. Z pohľadu hráčov sú tieto hry najprístupnejším a najobľúbejším prostriedkom a zároveň si dovolíme tvrdiť že ide o najľahší druh tréningu rozvoja ako herných, tak aj vytrvalostných schopností futbalistov. Taktiež pri nich rozvíjame pohybové a silové schopnosti hráčov, ktorá zohrávajú veľkú úlohu v dnešnom vrcholovom futbale. Je dokazané, že špeciálny vytrvalostný tréning v podobe športových hier napr. hra na malé bránky má rovnaký fyziologický efekt ako niektoré behy. Keďže sa prípravné hry odohrávajú vo veľkom nasadení, je vysoko pravdepodobné, že pri nich dosiahneme podobné pulzové frekvencie ako v samotnom zápasovom zaťažení. 

Pozitíva prípravných hier – rozvíjanie herných činnosti jednotlivca /streľba, hlavičkovanie, prihrávky/, rozvíjanie špeciálnej vytrvalosti a pohybovej aktivity u hráča, kreativita, koordinácia, pracovanie pod tlakom a na zmenšenom priestore, zábava, súťaživosť, pevna vôľa a morálka 

Druhy pripravných hier – napr. futbal na malé bránky /3 proti 3/, nohejbal, hádzaná, basketbal, bago, atd. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Webnode